Okolica

Zobacz Dziwnów i okolicę

Dziwnów




Dziwnów - miasto, siedziba Urzędu Miasta i Gminy położone w powiecie kamieńskim. Miejscowość nadmorska atrakcyjnie położona na Mierzei Dziwnowskiej między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską. Północny brzeg mierzei to piękna plaża, południowo-zachodni jezioro Martwa Dziwna. Dziwnów po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1243 roku. We wczesnym średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem.

W XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. W latach 1820-30 zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze rozpoczynając w ten sposób rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego. Odkrycie w 1896 roku źródeł solankowych przyczyniło się do budowy łazienek solankowych i borowinowych. Atrakcją Dziwnowa jest plaża oddzielona od miasta pasem wydm, wzdłuż których ciągnie się malownicza promenada.Na zachodnim krańcu plaży znajduje się ujście Dziwny ujęte w dwa falochrony. Jest to świetne miejsce do wędkowania.

Dobrze chroniony falochronem port oraz możliwość bezpiecznego cumowania przy nabrzeżu u ujścia Dziwny, zachęcają żeglarzy do częstych wizyt. W lipcu swój etap w Dziwnowie mają dwie duże imprezy żeglarskie, a we wrześniu kolejna.Atrakcją turystyczną jest też most zwodzony na rzece Dziwnie j- o tej konstrukcji, jeden z nielicznych w Europie. Przy Wybrzeżu Kościuszkowskim cumują statki wycieczkowe „Korsarz” i „Victoria” zbudowane na wzór okrętów pirackich. Wszyscy chętni mogą wypłynąć nimi w morze albo dopłynąć do niedalekiego Kamienia. Bardzo przyjemnym do spacerów miejscem jest port rybacki, położony przy nabrzeżu Dziwny. Znajduje się przy nim pomnik w kształcie kotwicy upamiętniający rybaków, którzy zginęli na morzu. W obrębie portu można kupić świeżą rybkę od miejscowych rybaków. Wody Bałtyku i Zalewu Kamieńskiego zachęcają do wypróbowania sił w sportach wodnych, takich choćby jak żeglarstwo, surfing, windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, narty wodne, jazda na bananie.

Bardzo popularny w mieście trakt spacerowy to Aleja Gwiazd Sportu czyli ulica ciągnąca się wzdłuż Hali Sportowo-Widowiskowej, ozdobionej płytami z replikami medali polskich mistrzów sportu. Miano alei odnosi się do organizowanego w sierpniu Festiwalu Gwiazd Sportu gdzie zapraszani są znakomici polscy sportowcy. Przy osiedlu Dziwna znajduje się park miniatur latarni morskich gdzie można mile spędzić czas. Kilka razy w tygodniu organizowane są rejsy na pełne morze, gdzie można spróbować swoich sił w łapaniu dorszy na wędkę. Liczne imprezy gdzie każdy znajdzie coś dla siebie

Okolice Dziwnowa


Można wybrać się do Świnoujścia, gdzie z tamtejszego terminalu portowego pływają promy do Kopenhagi i Rønne w Danii oraz Ystadu i Trelleborga w Szwecji. We Wrzosowie 8 km od Dziwnowa znajduje się park dinozaurów, gdzie stoją wiernie odwzorowane repliki gadów. Dzieci mogą tam także przejechać się kolejką i pobawić się na ogromnych dmuchanych zamkach. 16 km na północny wschód od Dziwnowa leży Trzęsacz z „trzęsącymi się” przed naporem morskich fal pozostałościami dawnego kościoła, a właściwie fragmentem jego południowej ściany, zbudowanego na przełomie XIV/XV w., ok. 2 km od linii brzegowej.

Mała wioska, mały kościół, a wrażenie wielkie. Podobne odczucia budzi u niektórych nieduża, współczesna świątynia katolicka w położonym dwa kilometry na zachód od Trzęsacza Rewalu. Nie ulega ona morskiemu żywiołowi, zdziwienie budzi swym nietuzinkowym kształtem przypominającym łódkę.


Wycieczka do usytuowanego 25 km na południowy zachód Wolina zadowolenia przysporzy przede wszystkim miłośnikom dawnej kultury Słowian i wikingów. W mieście i jego okolicach zachowała się bowiem grupa świadczących o owych kulturach stanowisk archeologicznych, m.in. grodzisko z XI-XII w., cmentarzysko szkieletowe i ciałopalne z IX-XII w., osada i cmentarzysko kurhanowe ciałopalne z IX-X w. Dla niektórych powodem wycieczki tutaj może być XV-wieczna świątynia św. Mikołaja albo fakt, że właśnie stąd pochodził jeden z głównych przedstawicieli protestantyzmu - Jan Bugenhagen, ten sam, który udzielił ślubu Marcinowi Lutrowi z byłą zakonnicą Katarzyną von Bora.

Będąc na wyspie Wolin nikt raczej nie ominie Międzyzdrojów, chyba najpopularniejszego kurortu Pomorza Zachodniego. Plaża jest tu wielka jak niebo i jasna jak słońce, ale w sezonie mimo wszystko zatłoczona. Na szczęście w miasteczku jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia włączając w to 300-metrowe molo, Promenadę Gwiazd czy Muzeum Figur Woskowych. Okolice zaś pełne są wspaniałych tras spacerowych, przede wszystkim tych, które przebiegają przez otulający miejscowość od wschodu i południa Woliński Park Narodowy.

Dziwnów z lotu ptaka
Fragmentem Wolińskiego Parku Narodowego od lat cieszącym się powszechnym uznaniem jest Zagroda Pokazowa Żubrów, której mieszkańcami oprócz żubrów są jelenie, sarny, dziki i bieliki (bielik jest symbolem parku). Wielkim podziwem darzone są także parkowe punkty widokowe a pośród nich podtrzymująca nadbałtyckie niebo Góra Gosań (93 m n.p.m.), jak i malownicze jeziorka z Jeziorem Turkusowym koło Wapnicy na czele. Jedynie 47 km dzieli Dziwnów od położonego na północno-zachodnim skraju Polski Świnoujścia, którego niewątpliwym atutem jest nietuzinkowe usytuowanie na 44 wyspach, tuż przy granicy z Niemcami, stosunkowo niedaleko od Danii i Skandynawii.

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na podróż ze Świnoujścia do owych krajów, powinien odwiedzić kilka tutejszych skarbów, pośród których najcenniejszymi wydają się: Twierdza Świnoujście współtworzona przez trzy forty usytuowane na wyspie Wolin i Uznam, wpuszczone daleko w morze falochrony, najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska oraz rezerwat „Karsiborska Kępa” Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na wyspie Karsibór a także rezerwat przyrody „Karsiborskie Paprocie” znajdujący się w Świdnym Lesie.